Dijital Medya Sosyal Medya

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisi için 5 adım

Written by Kamil Arlı

Sosyal medya her geçen gün büyümeye devam ediyor. Binlerce insan sosyal medya üzerinden ticaret yapıyor.

Başarılı bir sosyal medya pazarlama stratejisinin 5 önemli adımını sizin için derledik.

BİR PLAN HAZIRLAYIN, OYUNUN KURALLARINI KENDİNİZ KOYUN

Sosyal medya üzerinden rakip firmaların yaptığı çalışmaları iyi takip edin. Günlük paylaşacağınız tweet miktarını belirleyin. Her sosyal medya kanalı için günlük rakamlar belirlemek faydalı olacaktır.

İÇERİKLERİN ANLAŞILMASINA ÖZEN GÖSTERİN

İçeriklerin kolay bir şekilde okunabilmesine dikkat edin. Her bir sosyal kanalı ilgi ister. Ayrı ele alınması gerekir. Bu içerik türleri sosyal kanallar için farklılık gösterebilir.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE DİKKAT!

Sizleri sosyal medya üzerinden takip eden ziyaretçilerinizin yorumlarına dikkat edin. Buna büyük önem verin. Cevap alamayan müşteri için güven kaybı olur. Bir daha sizi ziyaret etmek istemeyecektir. Bu da ziyaretçinin daha iyi bir yere gitme eğilimini artırır. Yapılan olumsuz değerlendirmeleri fırsata çevirip, strateji ve eksiklerinizi gidermeye çalışın. Tepki göstermek sadece ziyaretçiyi uzaklaştırır. Bunu unutmayın!

 

SIKI TAKİP ŞART!

Sosyal medya üzerinden paylaşılan verileri ve ölçümleri incelemek çok önemlidir. Takipçi artışı, ürün tıklanma oranları gibi verileri iyi takip edin. Her kanala ayrı göz atıp, önem gösterin. Buna göre bazı değişiklikler yapıp, paylaşımlara devam edebilirsiniz.

HATANIZI KABUL EDİN!

Hatalar bazen kaçınılmaz olabilir. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar her zaman olabilir. Bunu reddetmek yerine kabul edin. Gönderdiğiniz bir paylaşımda noktalama işaretlerini yanlış kullanmış olabilirsiniz. Bunun için özür dilemek adına yeni bir gönderi paylaşmanıza gerek yoktur. Bu mesajı silmeyin. Hatayı kabullenmeli ve benimsemelisiniz. Kredi kartı üzerinden yapılan ekstra çekimler gibi büyük hatalar için özür dileyip, paylaşım yapabilirsiniz.

Bunlara dikkat edin, başarı zamanla gelecektir.

 

 

About the author

Kamil Arlı

Dijital Medya Danışmanı

Leave a Comment