0 Dijitaloji Facebook Gazetecilik Haberler Multimedya Twitter Yeni Medya

Gazetecilik Bölümleri Değişebilecek Mi Yoksa Kayıplara Mı Karışaçak?

Written by AgahAlptekin

gazetecilik

Bir dönüşümün en korkunç tarafı ucunun nereye varacağını tahmin edememenizdir.

40 yıl önce, cep telefonlarının mobil bilgisayara ve akıllı telefonlara dönüşeceğini tahmin bile edemezdik. Veya yirmi yıl önce, Amazon’un parekende satışa dönüşeceğini. On yıl önce de ne Facebook vardı ne de Twitter.

Dönüşen yeniliklerin bizi nereye sürüklediğini tahmin edemezsiniz. Fakat bildiğimiz bir şey var ki o da gazetecilik eğitiminin geleceği iki sebepten dolayı kritik bir noktada.

1- Zaman tükeniyor. Ekonomi ve teknolojinin sağladığı dönüşüm üniversite sistemine yöneticilerin fark ettiklerinden daha hızlı geliyor.

2-  Gazeteciliğin geleceği gazeteciliğin nasıl öğretildiği ve kimin öğreteceği konusunda temel değişimleri getiriyor. Sınıfını yeniliklere adapte edemeyenler geride kalacaktır, aynı yenilikler yapmayı tercih etmeyen haber merkezlerinde olduğu gibi.

Bir yıldan fazla bir zamandır gazetecilik eğitiminin geleceği konusunda hararetli tartışmalar sürüyor. Aynı bizim hepimizin tartıştığı gibi, akademisyenler, kuruluş liderleri ve profesyoneller de hala gazetecilik eğitiminin geleceğinin nasıl bir şey olacağı konusunda tartışıyorlar.

Poynter’s News University’nin 2012’de yaptığı araştırma hala öğretmenin ve profesörlerin sınıftaki rolünün değişmediğini gösteriyor. Bin 800 den fazla cevaptan anladığımız profesyoneller ve akademisyenler arasında 40’dan fazla konuda geniş bir boşluk var. Ancak gazetecilik eğitimcilerinin de endişe ettiği bir konu var ki o da bu eğitim konusunun iyi bir seviyede gitmediği.

Eğitimcilerin yüzde 39’u bu gazetecilik eğitimlerinin neredeyse hiç teknolojideki değişikliklerle uyumlu olmadığını söylüyor. Haber merkezi yöneticileri ise daha sert; yüzde 48’i akademi eğitimlerinin alandaki değişikliklerle uyum sağlayamadığını söylüyor.

Şimdiki sürece baktığımızda bu alanda her şey değişiyor. Basın yayın endüstrisi, teknoloji ve akımlar hızla farklı yerlere doğru kayıyor. Geçmişte yapılan gazetecilik de artık hiçbir şekilde beğenilmiyor. Yeni akımlar ortaya çıkıyor. Üçüncü sayfa haberleri artık yerini insan hikayelerine bırakıyor. Ancak geçmişte yetişmiş eğitimciler bu ihtiyaçları sağlamakta çok geri kalabiliyor.

1- Gazetecilik anlayışı değişiyor. Geçmişte okunan haberler artık okunmuyor.

2- Basın Yayın endüstrisi değişiyor. Sektör genişliyor.

3- Teknoloji değişiyor. Teknolojik imkanlar yeni modeller oluşturuyor.

dijital gazetecilik

Peki gazetecilikte temel gereksinimler neler olabilir?

1- Bilgi, tecrübe ve kişisel yeterlilik.

2- Haber toplama ve üretme becerisi.

3- Teknik ve multimedya becerileri.

Şu gerçek apaçık ortada ki gazetecilik, gazetecilik eğitimlerinden çok daha hızlı gelişiyor.

Bu konuda detaylı bir araştırma yapmak istiyorsanız Howard Finberg (@Hif) ve Lauren Klinger tarafından hazırlanan Future of Journalism makalesine göz atabilirsiniz. Buradan 2013 istatistiklerini de görebilirsiniz. Veya bu yazıyı da yazarken temel aldığımız şu makaleye de göz atabilirsiniz.

About the author

AgahAlptekin

Leave a Comment