Google

Güçlü bir Google şifresi oluşturmanın 5 önemli adımı

Written by Kamil Arlı

HER ÖNEMLİ HESABINIZ İÇİN BENZERSİZ BİR ŞİFRE KULLANILIN

E-posta hesabınız ve çevrimiçi bankacılık hesaplarınız gibi önemli her bir hesabınız için farklı bir şifre kullanın. Farklı hesaplarda aynı şifrenin kullanılması risklidir. Birisi, bir hesapta kullandığınız şifreyi öğrenirse e-posta hesabınıza, adresinize ve hatta paranıza erişebilir.
ŞİFRENİZDE HARF, RAKAM VE SİMGELERİN KARIŞIMINI KULLANILIN
Şifrenizde rakamları, simgeleri ve büyük/küçük harfleri karışık olarak kullanmak başkalarının şifrenizi tahmin etmesini zorlaştırır. Örneğin, içinde rakamlar, simgeler ve büyük/küçük harflerin karışık kullanıldığı sekiz karakterlik bir şifre, yalnızca küçük harflerin kullanıldığı sekiz harflik bir şifreye göre 30.000 olası kombinasyon daha fazla içerdiğinden bu tür bir şifrenin tahmin edilmesi daha zor olur.
KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ ŞİFRE OLARAK KULLANMIN
Kişisel bilgilerinizle ilgili olmayan, harf, rakam ve simgelerin bir kombinasyonu olan benzersiz bir şifre kullanın. Örneğin rastgele bir kelime veya kelime grubu seçebilir ve tahmin edilmesini daha da zorlaştırmak için başına, ortasına ve sonuna harfler/rakamlar ekleyebilirsiniz (örneğin, “k0rKu5u2@sLaN”). “şifre” veya “açılsusamaçıl” gibi basit kelimeler ya da kelime öbekleri; “qwerty” veya “qazwsx” gibi klavye harf dizileri ya da “abcd1234” gibi sıralı diziler şifrenizin tahmin edilmesini kolaylaştıracağından bunları kullanmayın.
YEDEK ŞİFRE SEÇENEKLERİNİN GÜNCEL OLDUĞUNDAN EMİN OLUN
Şifrenizi sıfırlamanız gerektiğinde e-postaları alabilmeniz için ikincil e-posta adresinizi güncelleme işlemini düzenli olarak yaptığınızdan emin olun. Şifre sıfırlama kodlarını kısa mesajla almak için bir telefon numarası da ekleyebilirsiniz. Pek çok web sitesi ayrıca, şifrenizi unutmanız durumunda bir güvenlik sorusunu yanıtlama seçeneği de sunmaktadır. Kendi sorunuzu oluşturabiliyorsanız yanıtını yalnızca sizin bilebileceğiniz bir soru bulmayı deneyin. Başkalarının, bloglarda veya sosyal ağ profillerinde çevrimiçi olarak yayınladığınız bilgileri tarayarak tahmin edebilecekleri yanıtlar kullanmayın. Seçenekler listesi içinden bir soru seçmeniz gerekirse (ör. doğduğunuz şehir gibi) yukarıdaki ipuçlarından bazılarını kullanarak yanıtınızı benzersiz yapmanın bir yolunu bulmaya çalışın. Bu şekilde, birisi yanıtı tahmin etse bile doğru olarak nasıl gireceğini bilemeyecektir.
ŞİFRENİZİ GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE SAKLAYIN
Şifrenizi oluşturduktan sonra 2 Adımlı Doğrulama’yı etkinleştirerek fazladan bir güvenlik katmanı ekleyebilirsiniz. 2 Adımlı Doğrulama, Google Hesabınızda oturum açarken kullanıcı adınız ve şifrenizle birlikte telefonunuza erişiminizin olmasını da gerektirir. Bu durum, birisi şifrenizi çalsa veya tahmin ederek bulsa bile, elinde telefonunuz olmadığı için hesabınızda oturum açamayacağı anlamına gelir. Artık, hem bildiğiniz bir şeyi (şifreniz) hem de sahip olduğunuz bir şeyi (telefonunuz) kullanarak kendinizi koruyabilirsiniz.

About the author

Kamil Arlı

Dijital Medya Danışmanı

Leave a Comment