Dijital Medya

Instagram’da E-ticaret nasıl artırılır?

Written by Kamil Arlı

Sosyal medyadaki çeşitliliğin artması, bunun sonucu olarak Facebook kullanımının azalması markaları sosyal medyada yeni arayışlara yöneltti. Instagram bu alanda insanların en çok tercih ettiği sosyal medya platformlarından biri haline geldi.

Peki biz Instagram da e-ticareti nasıl arttırılır?

  • Fotoğrafta Temel Kural; Orijinallik

Instagram’ın en büyük avantajı tamamen görsel bir platform olmasıdır.  Aynı zamanda bu durum bir dezavantajdır da.   Business Insider’a konuşan Instagram’ın Pazarlama Müdürü Jim Squires’e göre bu özellik markalara şu soruyu sordurtuyor; “Bir sonraki kampanya için diğerinden farklı bir kampanya nasıl yaparız?”

Squires, Instagram reklamları ile ilgili markaların bir sonraki kampanyalarda da aynı uygulamaları kullandığını söylüyor ve şunu ekliyor; her fotoğraf 1000 kelime değerinde olmalı.

Instagram takipçileri genellikle sanatsal fotoğrafları beğeniyor. Markalar da ürünlerinin güzel ve duygu yüklü fotoğraflarını paylaşıyorlar. Instagram da fotoğrafların görsel ve duygusal gücünü keşfeden markalar da böylece müşterilerini ürünü almak için harekete geçirmiş oluyor.

  • Hashtag Potansiyelini Ortaya Çıkarmak

Instagram’ın pazarlamadaki dezavantajı; link paylaşımının olmamasıdır. Link paylaşımına olanak tanıyan Facebook ve Twitter’ın tam tersine Instagram yorumlarda ve durumlarda link paylaşımını reddediyor.  Fakat Hashtag kullanımına teşvik ediyor.

Yeni takipçiler ve popüler hashtaglerden faydalanarak “instagood” gibi, daha geniş erişim kazandırma imkanı sunuyor. Hashtagleri kullanmak marka ve tüketici arasında çok önemli bir bağdır.

  • Satın Alma Gücüne Katkı Sağlamak

Instagram içerikleri yeterli değildir. Bir fotoğrafta markanın hashtagini kullanan ya da onu etiketleyen kullanıcıyla marka ve tüketici arasında gerçek bir bağ oluşturmak için karşı tarafla etkileşime geçmek gereklidir. Markalar kullanıcıyı harekete geçirici bir cevapla onları satışa yönlendiren ve fırsatlar sunan içerik paylaşımlarında bulunmalıdırlar.

Görüldüğü gibi markaların Instagram’da özgün içerikler paylaşması markalara önemli katkılar sağlıyor ve bunun için tek ve en iyi yöntem kullanıcıların paylaşımlarını dikkate almak ve onları yakından takip etmektir. Hashtagler ve kullanıcılarla etkileşimler de diğer önemli unsurlardan sadece ikisi.

Kaynak: pazarlamasyon

About the author

Kamil Arlı

Dijital Medya Danışmanı

Leave a Comment