0 Dijitaloji Apple iOS iPad iPhone

İPhone Kasıyor, Donuyor ve Takılıyorsa Çözümü Burada [iPhone & iPad & iOS]

Written by BurakKaplan

Eğer iPhone’unuz veya iPad’iniz kasıyorsa veya sık sık donuyorsa altta vereceklerimi yapmanız sorunu büyük oranda azaltacaktır.  Aşağıda adım adım resimli anlatmaya çalıştım.

iPhone‘unuz donmaya ve kasmaya başladığında aramaları cevaplamak, e-postaları okumak, Twitter’a girmek veya diğer işlemleri yapmak tam bir işkenceye dönüşebilir.  Bu tür problemleri çözmek için birkaç adım var, cihazınızı yeniden başlatmaktan başlayıp yeniden kurmaya kadar. Aşağıdaki en basit adımlardan başlayabilirsiniz…

İPhone-Kasıyor-Donuyor-ve-Takılıyorsa-Çözümü-Burada-iPhone-iPad-iOS

iPhone Donma Sorunu Çözüm 1:

Çözüm 1- Uygulamaları açık bırakmayın.

Bu iPhone‘u çok yorar ve kasar. Uygulamadan çıktıktan sonra home tuşuna 2 defa basın aşağıdaki gibi bir görev yönetici gelecek oradan herhangi bir uygulamanın üstüne basılı tutun ve “-” işareti çıkınca uygulamaların hepsini kapatın. Güncel iOS’larda pencereler açılacaktır. Çıkan ekranları yukarı doğru kaydırdığınızda uygulamalar arka planda kapanmış olacaktır. 

iphone-uygulama-kapatma

Çözüm 2-  Çok fazla uygulama olması telefonu genellikle yavaşlatır.

Telefonunuzda Cydia varsa oradan yüklenen pack’ler ve app’ler de  telefonunuzun kasmasına sebep olabilir. Gereksiz uygulamaları ve fotoğrafları silin ve yeniden başlatın .

Çözüm 3- Telefonunuzun sistemi güncel değilse mutlaka güncelleyin.

Özellikle iOS 4.0, iOS 4.0.1, veya 4.0.2 varsa bu sürümler 3G cihazları gerçekten süründürüyor. Telefonunuzun Ayarlar>Genel>Yazılım Güncellemeleri bölümünden sürümünüzü güncelleyebilirsiniz. Güncelleme yapabilmeniz için şarj oranınızın belli bir oranda olması ve hafızanızda belirtilen miktarda yer olması önemli. Aksi takdirde güncellemeyi başlatamazsınız. 

Ayarlar >>> Genel >>> Yazılım Güncelleme >>> 

iphone-güncelleme

Çözüm 4- İşimize yarasa da yaramasa da, sadece popüler diye indirilen uygulamalar kimi zaman telefon hafızasını zorlayabiliyor.

Telefonunuzun hafızasında yeterli alan kalmadığında ise bu durum hem telefonunuzu yavaşlatıyor hem de kilitlenmelere yol açıyor. Bu yüzden telefonunuzun hafızasındaki yüksek boyutlu ve kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.

Ayarlar >> Genel >> Kullanım >> Alanı Yönet >> Buradan hangi uygualamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz…

iphone-uygulama

Çözüm 5- Eğer bunlar işe yaramamışsa öncelikle reset atabilirsiniz..

Kapatma düğmesi ve ana ekran düğmesine aynı anda uzun süre basılı tutarak yeniden başlatmasını sağlayın.

Eğer bu da çözüm olmamışsa kesin çözüm telefona format atmaktır.  Yani telefonunuzdaki hiçbir fotoğrafı, uygulamayı vs. hiçbir veriyi depolamadan, eşzamanlamadan sistemi güncelleyin veya tekrar yükleyin.

Telefonunuz eski haline dönecektir. Eğer dönmüyorsa donanımsal sorunlar oluşmuş olabilir.

iPhone ve iPad – iOS’ta Fabrika Ayarlarına Dönme:

iPhone & iPad >>> iOS Yazılım Güncelleme:

iPhone Donma Sorunu nasıl çözülür?

1• Telefonunuzu Yeniden başlatın veya Telefonunuzu Resetleyin

iPhone aniden donuyor veya uyanmayı reddediyorsa, bazen yeniden başlatarak sorunu çözebilirsiniz. Telefonunuzu resetlemek için ise tek yapmanız gereken orta parmak tuşu ve kapatma tuşuna birlikte bir süre basılı tutmaktır.

2• Kullanmadığınız Uygulamaları Kapatın, Hatta Silin

Bazen bir uygulama yanıt vermez ve cihazınızın donmasına neden olabilir. Bu nedenle kullanmadığınız uygulamaları kapatmanız yararınıza olacaktır. Hem sistemin işleyişini hızlandıracaktır. Hızlı bir şekilde ana tuşa çift dokunarak açık uygulamaları görebilir ve yukarı kaydırarak tek tek kapatabilirsiniz.

3• iOS’u Güncelleyin > En Güncel Versiyonu Kullandığınızdan Emin Olun!

Bazen yazılımın güncel olmaması da iPhone’unuzun performansını engelleyebilir. Bu nedenle Ayarlar = Genel = Yazılım Güncelleme bölümüne giderek ‘İndir ve Yükle’ demeniz gerekir. Bu biraz zamanınızı alacaktır. iTunes üzerinden de yapabilirsiniz.

4• iPhone’unuzu Yeniden Yükleyin

iPhone Geri Yükleme: Önceki adımları denedim ama iPhone hala donuyor diyorsanız yapmanız gereken yeniden yüklemek olabilir. Ya tamamen telefonu sıfırlayabilirsiniz veya bilgisayara bağlayarak yeniden yükleme yapabilirsiniz.

5• Sistem Monitörü İndirin

iTunes Store’da telefonunuz hakkında bilgiler veren uygulamalar yer alıyor. Bu uygulamalar sayesinde hafıza kullanımı, sistem kayıtları ve cash bilgilerine ulaşabilirsiniz. Hangi uygulamaların soruna neden olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

Bu makaleyi Google’da şu kelimelerle aradılar:

iPhone Donma Sorunu, iphone 4 donma sorunu, iphone donma sorunu yardım, iphone ekran sorunu, iphone donma ekran, iphone 4 cihaz, iphone 4 donma problemi, iphone takılma problemi, iphone 4 donuyor, iphone donma sorunu, iphone donma, iphone ekran donma sorunu, iphone 4 s donma sorunu, iphone 4 takiliyor, iphone 4s donma sorunu, iphone 5 donuyor, iphone 5 kasma sorunu, iphone 5s donma sorunu, iphone twitter donuyo, ipone4s neden sürekli donuyor

About the author

BurakKaplan

3 Comments

Leave a Comment