Dijital Medya

İşte en etkili 10 sanal eğitim sitesi

Written by Kamil Arlı

Eğitimin yaşı yok derler. Gelişen teknolojiyle birlikte bu söze ‘yeri ve zamanı da yok’u ekleyebiliriz. Artık uzaktan eğitim ile gelecekte okullara hiç gerek kalmayacağı konuşuluyor. Gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bilinmez ama uzaktan eğitim yurtdışında oldukça yaygın olarak kullanılıyor.

Evinizdeki oturma odanızda ya da işyerinizde ofisinizde masanızdan bile kalkmadan lisans, yüksek lisans hatta doktora yapma imkânınız olduğu biliyor muydunuz? Size bu imkânı sunan yurtdışındaki üniversitelerin sayısı her geçen gün artıyor. Okula sadece sınavlara katılmak için gidiyorsunuz. Hatta bazı üniversiteler farklı ülkelere sınav merkezleri bile kuruyor, böylelikle sınavı bulunduğunuz ülkede olabiliyorsunuz.

İstediğiniz akademik bir kariyer değil sadece kendinizi geliştirip yeni bir şeyler öğrenmekse bunun için farklı formatta eğitimler veren siteler de var. Türkiye’de bile birçok kişinin adını dahi bilmediği pek çok site mevcut. Öyle ki bu sitelerden bilimden sanata, müzikten psikolojiye kadar birçok alanda eğitime kolay bir şekilde sahip olabiliyorsunuz. İşte bir ‘tık’ ile ayağınıza eğitim getiren o siteler:

Nasıl yapılır?

Nasıl çalışır ve nasıl yapılır sorularını bulabileceğiniz bir site ‘nasılyapilir.net’. Türkçe eğitim alabileceğiniz bir yer olan site günlük hayatta kullandığımız merak edebileceğimiz birçok eşyanın nasıl üretildiğini, nasıl kullanıldığını gösteriyor. Kısa videolarla anlatılması sıkılmadan seyretmeyi kolaylaştırıyor.

edX

Harvard, MIT (Massaschusetts Institute of Technology), Berkeley, Colombia gibi üniversiteler uzaktan eğitim programlarını bu site aracılığıyla veriyor. Dolayısıyla, bu tarz sitelerden belki de en bilineni ve en yaygın kullanılanı edX diyebiliriz. Derslerin İngilizce verildiği sitede az da olsa Türkçe ders de bulunuyor. Online verilen kurslarda sertifika almak için ücret ödemeniz gerekiyor. Fakat sertifika almadan ücretsiz olarak da kurslara katılabiliyorsunuz. Sitede daha çok bu üniversitelerin yüksek eğitim dersleri yer alıyor. Böylelikle fizikten hukuka, biyolojiden felsefeye birçok derse erişilebiliyor.

Coursmos

Spordan teknolojiye hatta sağlığa kadar farklı alanlarda bilgi bulabileceğiniz bir site. Düzenli takipçiyseniz her gün yeni bir şey öğrenmeniz mümkün. Siteye yüklenen videolardan eğitim alınıyor. Videoların uzunlukları değişkenlik gösteriyor. Kursların ücretsiz olanları da ücretli olanları da mevcut. 35 binden fazla videonun olduğu portalda yüksek eğitimden seyahate, dil eğitiminden sağlığa 20 ana kategori bulunuyor.

Coursera

Michigan, California State, Standford, Arizona State gibi seçkin üniversitelerden ders alabiliyorsunuz. Bunun yanında Türkçe dil seçeneği bulunan dersler de var. Bazı derslerin Türkçe altyazı seçeneği bulunuyor. Online verilen kursların kayıt ve eğitim tarihleri var. Kayıt tarihini kaçırdığınızda bir sonraki açılacak kursu beklemeniz gerekiyor. Ayrıca kurs bittikten sonra sınav oluyorsunuz. Alınan derslerin kimi ücretsizken sertifika almak istiyorsanız 49 dolar ödemeniz gerekiyor. Sitede Türkiye’de eğitim veren Koç Üniversitesi de bulunuyor.

Uzaktankurs

Web tasarım ve programlama öğrenmenize  yarayacak bir site. Bunların dışında dil eğitimi ve sınavlara hazırlık kursları da bulunuyor. Türkçe olması yönüyle kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Hiç bilmeyen birine bile  adım adım programcılık öğretiyor. Eğitim sonunda MEB onaylı sertifika da alabiliyorsunuz. Fakat kursların birçoğu ücretli.

Highbrow

Tek yapmanız gereken kayıt olmak ve hangi kursu almak istediğinizi seçmek. Kurslar kayıt olduğunuzun ertesi günü başlıyor. Site, her gün mail adresinize beşer dakikalık videolar gönderiyor. Genelde kurslar 10 gün sürüyor ve sonunda ilgilendiğiniz alanda temel bilgilere kavuşmuş oluyorsunuz. Sanat, teknoloji, bilim, felsefe, psikoloji gibi alanlarda eğitim veren sitede şimdilik 65 kurs var.

lynda.com

Günümüzde teknoloji hızla ilerleme kaydederken gerisinde kalmak iş hayatımızdan günlük yaşantımıza kadar her şeyi etkiliyor. Bunun önüne geçmek ve her gün bu konuda yeni bir bilgi öğrenmek de bizim elimizde. Bu alanda bilgiler sunan bir site olan ‘lynda.com’la teknoloji ve iş hayatı hakkında bilgi alabilirsiniz. 2D ve 3D illüstrasyon yapmaktan internet sitesi kurmaya, çeşitli yazılım ve programların nasıl kullanılacağına dair bilgilere kadar bir çok alanda kurs bulunuyor. Ayrıca iş hayatıyla ilgili de kurslar var. Konular oldukça çeşitlilik gösteriyor. Pazarlama, üretkenlik, finans bunlardan sadece birkaçı. 10 günlük ücretsiz denemenin ardından hizmet almaya devam etmek istiyorsanız aylık 25 dolara premium olarak abone olmanız şartı bulunuyor.

Skillshare

Mutfak işlerinden iş hayatına, atkı örmekten resim çizmeye hobi olarak yapılabilecek birçok aktiviteyi içinde barındırıyor. Kısa videolarla bilgi sahibi olabileceğiniz sitede iki haftalık deneme sürümünün ardından aylık 10 dolar ödemeniz gerekiyor.

Curious

‘Her gün yeni bir şey öğren’ mottosuyla kurulmuş sitede 20 bin ders bulunuyor. Benzerleri gibi giriş ücretsiz olsa da deneme sürümünden sonra yıllık abonelik 89 dolar. Meraklı insanların günlük hayata dair birçok şey bulabileceği sitede ayrıca kişisel gelişiminiz seyrettiklerinize göre güncelleniyor. Aldığınız eğitimlere göre beyninizin gelişim tablosunu çıkartıyor.

Creativelife

Fotoğraf, video, sanat, dizayn, sanat, yaşam ve para hakkında gelişimler kazanabiliyorsunuz. Hobi olarak da yapılabilecek yeni fikirler üretmeyi gerektiren işlerde çalışanlar için yol gösterici bir rehber niteliğinde olan sitede kurslar ücretli.

Udemy

40 binden fazla kursun bulunduğu site bu alanda kurulan ilk site diyebiliriz. Eren Bali ve Oktay Çağlar’ın ortak olarak kurdukları sitenin 12 bin kullanıcısı var. Kursların birçoğunun ücretli olduğu sitede zaman zaman indirimler yapılıyor. İşletme, kişisel gelişim, tasarım, fotoğrafçılık, müzik gibi birçok alanda kurs bulunuyor. Aldığınız kursu beğenmediğiniz takdirde ise para iadesi talep edebiliyorsunuz.

Kaynak: Sarra Atay Arlı

About the author

Kamil Arlı

Dijital Medya Danışmanı

Leave a Comment