0 Dijitaloji Bilgisayar İnternet Teknoloji Telefon

Kablosuz ve Bluetooth İle Dinlenme Riski

Written by AgahAlptekin

wifi şifre

Bluetooth ve kablosuz ağlarda dinlenme tehlikesi artıyor. Artık girdiğimiz her yerde ilk sorduğumuz sorulardan biri kablosuz internet şifresi oldu. Peki önümüze gelen her ağa bağlanmak ne kadar doğru?

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı Başkanvekili Osman Nihat Şen vatandaşları uyararak kablosuz internete girmenin dinleme riskini artırdığını söyledi.

Habertürk’ün haberine göre; Türkiye gelişmekte olan ülkeler arasında %91’lik oran ile akıllı telefondan internet kullanımının lideri. Bunun en büyük etkisi hiç şüphesiz ki akıllı telefonlardaki satışların artması.

Artık bulunduğumuz her yerden internete girebiliyor, sosyal ağlardan ‘o an’ımızı kolaylıkla paylaşabiliyoruz. İnternete daha kolay ve hızlı erişmek istediğimizde ise bulunuduğumuz mekanların kablosuz ağlarını kullanıyoruz. Fakat her ağa girmek sakıncalı olabilir.

Telekominikasyon İletişim Başkanlığı Başkanvekili Osman Nihat Şen internet ve akıllı telefon kullanımı hakkında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

‘KABLOSUZ İNTERNETE GİRMEK DİNLENME RİSKİNİ ARTIRIR’

Yasadışı yollarla dinlendiğimizden şüphe ediyorsak dinlendiğimizi nasıl anlarız?

Dinleme çok yaygın değil çünkü teknolojinin geldiği nokta itibarıyla dinleme yapmak kolay değil.

Akıllı telefonlar dinlenmeyi kolaylaştırmıyor mu?

Akıllı telefonları akıllı kullanırsanız dinlenmezsiniz. Dinleme yapmak kolay değil ve çok masraflı. “Şu kadar bin dolara değersen dinlenirsin” diye bir espri vardır. Dinleme yapmak için gerekli teknoloji internette satılıyor ama pahalı.

Dinlenmeyi önlemek için ne yapmak lazım?

Güvenli olmayan sitelere girdiğinizde zararlı yazılımlar bulaşabilir. Dinlemek isteyenler, ilginç bir mesaj ya da mail atabilir. Tıkladığınızda zararlı yazılım inebilir. Her siteye girmeyin, her maile bakmayın, her mesajı açmayın.

Ayrıca arama motorlarını gereksiz kullanmayın. Tıkladığınız adresin nereye gideceğinden emin olun. Telefonunuzu sahipsiz bir yerde bırakmayın. Açıp, program indirebilirler. Bir de bilmediğiniz kablosuz ağlara bağlanmayın.

Her Yerde Kablosuz İnternet Kullanıyoruz!

Gireceğiniz yere dikkat edin. Kablosuz internet risk demek. Nereye gittiğini bilmeden başkasının arabasına binmek demek…

About the author

AgahAlptekin

Leave a Comment