Uncategorized

Pazarlamada sosyal medyayı kullanmanın en etkili 6 yolu

Written by Kamil Arlı

Pazarlamada ‘sosyal medya’ gün geçtikçe daha önemli hale geliyor. Bizlerde pazarlamada sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak için bazı kriterlerin çok önemli olduğuna inanıyoruz. 

İşte pazarlamada sosyal medyayı en iyi şekilde kullanmak için gerekli olan malzemeler;

1- Hashtag kullanımı

Adobe’nin pazarlamacılar arasında yapmış olduğu bir ankette katılımcıların %67 si pazarlama karmalarında hashtag kullanmanın önemli veya çok önemli olduğunu söylemiş. Hashtagler sadece yeni insanlara ulaşmak için onları bulmamıza yardımcı olmaz insanların bizi bulması içinde önemli bir araçtır. Hashtag kullanırken;

-Nişlerinizin kullandığı hashtagleri düşünmek,

-Hedef kitlenizin kullandığı trend hashtagleri bulmak,

-Markanızın ya da nişlerinizin etrafında olup biten konuşmaları incelemek,

-Pazarlama kampanyası, promosyon yada yarışma çerçevesinde kendi hashtaglerinizi yaratmanız gereklidir.

manufacturing-resources-planning-6382- Önceden haftalık postlarınızı planlamak

Öngörülemeyen durumlar halinde planladığınız postlar hayatınızı kurtarabilir. Düzenli bir şekilde unutmadan postlarınızı göndermenizi sağlar. Tutarlılık, sosyal medya pazarlamasında başarı için anahtardır. Sürdürülebilirliğinden emin olmak için planlama yapmak en iyi yoldur.

3- Görsel kullanımı

Sosyal medya üzerindeki etkileşimi arttırmak için sahip olduğumuz en iyi araçlardan biri görsellerdir ve onu kullanmak önemlidir. Fakat sadece bu yeterli değildir. İnsanların tercih ettiği görseller incelendiği zaman gülünç, harekete geçirici, ilham verici görseller ve infografiklerin etkileşimleri arttırdığı için daha sıklıkla kullanıldığı görülmüştür.

4- Her gün en az 1 kez post yayınlamak

Sosyal medyada postlarınızı yayınlarken en az ve an fazla post yayınlamanın arasındaki dengeyi bulmak gereklidir. Bunun içinde farklı sıklıklarla örneğin günde 1 kere, 3 kere veya 5 kere post yayınlayarak hangisinin takipçiler için en iyi etkileşim olduğunu deneyerek bulmak gereklidir.

5- En az 3 ya da 4 sosyal ağ da aktif olmak

Rekabet etmek istiyorsak en az bir ya da iki sosyal ağı pazarlama karmamıza eklememiz gerekir. Facebook ve Twitter genellikle bütün markaların şirketlerin kullandığı sosyal ağlardır. Hangi sosyal ağları kullanmanız gerektiğini anlamak için;

Eğer eğitimli profesyonel kişileri hedefliyorsanız; LinkedIn

Moda, yemek, ev dekorasyonu ya da perakende satış nişleri için; Pinterest’i kullanabilirsiniz.

6- Uygun post yayınlama zamanlarını belirlemek için deneme-yanılma yöntemini kullanmak

Sosyal medyada postları göndermek için en uygun zamanın hangisi olduğuna dair birçok istatistik vardır. Bunlar başlangıçta yararlı olabilir. Fakat en iyi zamanı görmek için denemeniz gereklidir.

Kaynak: pazarlamasyon

About the author

Kamil Arlı

Dijital Medya Danışmanı

Leave a Comment