0 Dijitaloji iPhone Mobil Sosyal Haberler Sosyal Medya Teknoloji Telefon

Telefon bağımlılığı nasıl geçer: İşte 5 adımda telefon bağımlılığından kurtulma

Written by BurakKaplan

Telefon bağımlılığı çoğu zaman tedavi gerektiren bir sürece dönüşebilir. Telefon bağımlılığı tedavisi için uzmanlardan danışmanlık da alabilirsiniz. Ancak size vereceğimiz 5 basit tüyo sayesinde telefon bağımlılığı hastalığından kurtulabilirsiniz.

telefon bağımlılığı nasıl geçer tedavisi

Telefon bağımlılığı nedir?

Bağımlılık bir hareketin sizin davranışlarınızı, ilişkilerinizi ve günlük aktivite ve iş yaşamınızı kontrol etmeye başlamasıyla birlikte ortaya çıkar. Teknolojiyle birlikte bağımlılık sadece alkolle sınırlı kalmıyor. Tüm telefonlar da bağımlılık yapıcı olabilir.

Telefon bağımlılığı testi: nasıl anlaşılır?

Eğer sabah ilk iş olarak daha yataktan kalkmadan telefonu kontrol ediyor halde buluyorsanız kendinizi o zaman durup bir düşünün derim. Eğer bu işinizin gerektirdiği çok önemli bir durum değilse muhtemelen bağımlı olabilirsiniz.

Araç sürerken mesajlaşmaya çalışıyor musunuz?

Önemli bir işi bitirmeniz gerekirken sürekli telefonu mu kontrol ediyorsunuz?

Romantik bir akşam yemeği sırasında Facebook’a mı bakıyorsunuz?

Bu durumlar gerçekleşiyorsa muhtemelen telefonunuz sizi ele geçiriyor ve bağımlılık aşamalarından birindesiniz.

Bu da ilginizi çekebilir: Sosyal Medya Nesli [VİDEO]-[KARİKATÜR]

İşte size telefon bağımlılıyla baş etmenizi sağlayacak 5 ipucu

telefon bağımlılığı tedavisi

Telefon bağımlılığı nasıl geçer: İşte bağımlılıktan kurtulma yolları

1. Günün ilk 30 dakikasına dikkat

Günün ilk 30 dakikası iyi bir güne başlamak için yapmanız gerekenlerle dolmalıdır. Yataktan kalkma, uyanma, ferahlama ve kendinizi dinleme…. Ve sağlıklı bir kahvaltı.. Güne pozitif ve sağlıklı şeylerle başlayın ve öyle sürdürün..

2. Telefonsuz zaman ve mekanlar belirleyin

İşyerinde telefonunuzun yakınınızda durması genel bir davranış hatta çoğu zaman zorunluluktur. Telefonun çalması ister işle ilgili olsun ister olmasın. Ama bunların çoğu belki de işle ilgili değil ve sizi rahatsız ediyor. En azından belli zaman ve mekanlar için kendinize 2 saatlik bir kısıtlama koyarak başlayabilirsiniz.

telefon bağımlılığı testi

3. Araca bindiğinizde telefonu kapatın!

Bu sizin için kesin bir kural olmalı. Nasıl uçağa bindiğinde kapatıyorsan onun gibi. Zihninin aynı anda iki işi birden halletmesi çok zordur. Eğer haritaya bakman gerekiyorsa bunu arabaya binmeden önce halletmelisin.

4. Gerçek olun!

Eğer insanlarla birlikte sohbet ediyor, kahve içiyor ve birlikte vakit geçiriyorsan bu gerçek yaşamdır. İnsanlar seninle etkileşim kurabilir. Yoksa yazıştığınız insanlar karşınızdaki insanlardan daha mı önemli? Belki bir dakikalığına kontrol etmek için izin alıyor olabilirsiniz ancak emin olun o bir dakikayı hayli hayli geçiyor.

5. Telefonla yatağa girmeyin

Eğer gece vakti kendinizi oyun oynarken, facebook’a bakarken buluyorsanız uykunuzun en değerli kısmını bağımlılığa kurban ediyorsunuz demektir. Eğer kendinizi bu durumda yakalarsanız, benim tavsiyem telefonu yatmadan bir saat önce kapatın. Telefon uykunuzu kaybetmenize değmez.

Bu da ilginizi çekebilir: Sosyal Medyada Sürekli İlişki Durumunu Paylaşanlar Güven Problemi Yaşıyor

Şimdi sıra sizde… Kendinizi bu senaryolardan birinde buluyor musunuz? Peki telefonun hayatınızı işgal etmemesi için sizin planınız nedir? Lütfen yorum bölümünden bizimle paylaşın ve başkalarına da ilham verin.

Featured photo credit: Johan Larssonvia Flickr

Bu da ilginizi çekebilir: Sosyal Medya Hastalıkları: Sizde bunlardan hangisi var?

About the author

BurakKaplan

Leave a Comment