0 Dijitaloji Sosyal Medya Twitter

Twitter Arama – Twitter Kişi Arama Nasıl Yapılır? Arama Geçmişi Nasıl Silinir?

Written by BurakKaplan

Twitter aramatwitter kişi arama, twitter arama motoru, twitter da arama, twitter arama geçmişitwitter kişi bulmatwitter kişi arama geçmişitwitterda kişi arama geçmişi…

Twitter’da her saniye 2 binden fazla tweet atıldığından bu dehlizde kaybolup giden birçok bilgi oluyor. Özellikle de belirli bir şey ararken.

Eğer Twitter arama‘da sizin için önemli sonuçlar almak istiyorsanız, aradığınız içeriği nasıl en iyi şekilde bulacağınızı iyi bilmelisiniz. Twitter Arama için 10 basit ipucunu sizler için derledik. Konum bazlı twitter arama ve arama sonuçlarını nasıl kaydedeceğiniz gibi birçok özellik işte burada:

Twitter-arama-twitter-kişi-arama-twitter-arama-motoru-twitter-da-arama-twitter-kişi-bulma-twitter-kişi-arama-geçmişi

Yorum bölümünden siz de kendi tecrübe ve ipuçlarınızı paylaşabilirsiniz.

1• Twitter arama mantığını kavrayın

Twitter’da iki tür arama yapabiliyorsunuz: 1.si direkt arama ikincisi ise detaylı arama.

1• Twitter Arama

Bu bölümde Twitter’ın (masaüstü için) sağ üst köşesinde bulunan küçük profil fotoğrafınızın yanına yazarak genel bir tarama yapabilirsiniz. ‘Twitter’da Ara’ boşluğunun olduğu yere aramak istediğiniz kelimeyi yazıyorsunuz.

Twitter Arama

 

Twitter Kişi Arama • Twitter Kişi Bulma

Eğer Twitter’da kişi aramak istiyorsanız o zaman da yapmanız gereken aramayı yaptıktan sonra sol sütundan ‘Kişiler’ seçeneğini tıklamak.

Twitter Fotoğraf Arama

Yine yapmanız gereken arama yapmak istediğiniz kelimeyi yazdıktan sonra sol sütundan ‘Fotoğraflar’ seçeneğine tıklamanız yeterli.

Aşağıdaki görsel size yardımcı olacaktır.

twitter kişi arama,Twitter Kişi Bulma

2• Twitter Gelişmiş Arama

İkinci yöntem ise daha gelişmiş ve detaylı aramalar için kullanacağımız ‘Twitter Gelişmiş Arama’. Bu yöntemle istediğimiz kişinin geçmiş tweetlerine de gidebiliyoruz.

Tek yapmanız gereken şu adrese gitmek: https://twitter.com/search-advanced

Zaten yeterince detaylı yazıyor. Çok fazla anlatılacak bir şeyi yok gibi. Eğer sorunuz olursa cevaplayabilirim.

Hangi hesabın tweetlerini aradığınızı belirtiyorsunuz, tarih aralığı giriyorsunuz ve sonuçları görüyorsunuz.

Twitter Gelişmiş Arama

Twitter Arama Geçmişi • Twitter Kişi Arama Geçmişi

Twitter size son yaptığınız aramaları sunuyor. Bunun için arama boşluğuna tıklamanız yeterli. Hemen altında en son aradıklarınızı göreceksiniz.

Twitter’da Arama Geçmişi Silme

Burada bulduğunuz son aramalarınızı dilerseniz çok kolay bir şekilde silebilirsiniz. Kimleri aradığınızı insanların görmesini istemiyorsanız ‘Tümünü Temizle’ butonuna basmanız yeterli olacaktır.

Görselde daha iyi görebilirsiniz:

Twitter Arama Geçmişi, Twitter Kişi Arama Geçmişi, Twitter'da Arama Geçmişi Silme

Notlar:
Genel arama sonuçlarında dilerseniz tüm paylaşımları ‘Hepsi’ seçeneğiyle veya ilk karşınıza çıkan öne çıkan tweetler arasından arama yapabilirsiniz. 
Konum bazlı aramalarda eğer tweet atan kişi konum servislerini açık bırakmışsa belli bir noktadan belli bir kelimeyle yapılan paylaşımlara ulaşabilirsiniz. Haberciler için işe yarayabilir.
Sadece içerisinde link geçenleri arayabilirsiniz.
Aramalarınızı daha sonra da bakmak için kaydedebilirsiniz. 

Twitter Arama haricinde de farklı arama operatörleri kullanabilirsiniz. StarMetre gibi siteler bunu belli oranda sağlayabiliyor.

Twitter’da bu başlıklardan biriyle paylaş:

Twitter Arama Nedir? Twitter Kişi Arama Nasıl Yapılır? Arama Geçmişi Nasıl Silinir? Twitter Kişi Arama Geçmişi Nasıl Silinir? [Görsel Rehber]

About the author

BurakKaplan

Leave a Comment